Tak jak pediatria istnieje, ponieważ dzieci potrzebują opieki zdrowotnej dostosowanej do ich potrzeb, tak geriatria istnieje, ponieważ starzejące się ciała i umysły odnoszą korzyści z nieco innego podejścia niż to, które sprawdza się, gdy jesteśmy w kwiecie wieku . Tak więc geriatria to dziedzina medycyny skrojona na miarę potrzeb starzejącego się organizmu.
Obecnie żyjemy zdecydowanie dłużej niż na początku ubiegłego stulecia nie dlatego że wolniej się starzejemy, ale dlatego, że żyjemy inaczej – lepiej się odżywiamy, korzystamy z postępów medycyny. Jednak sama długość życia już nam nie wystarcza. Chcemy do późnej starości zachować zdrowie i młodość, a gdy chorujemy – zadbać o jak najlepszą jakość życia. I tu przydać się może wiedza z zakresu gerontologii i geriatrii.
Jak pisał Jonathan Swift: „Każdy człowiek pragnie żyć długo, ale nikt nie chce być stary”.
Powiedzmy to sobie szczerze – pigułka na starość nie istnieje. Na chwilę obecną nie potrafimy zahamować procesów starzenia. Możemy jednak wpływać na wydłużenie okresu dobrego stanu zdrowia oraz poprawę jakości życia.
Kim jest lekarz geriatra?
Najprościej mówiąc geriatra to lekarz, który zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób wieku podeszłego. Najczęściej to specjalista, który ukończył co najmniej podstawowe szkolenie z zakresu chorób wewnętrznych, a w swojej codziennej praktyce szczególną uwagę poświęca osobom starszym.
Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi pacjent lub jego rodzina mogą zgłosić się do geriatry należą zaburzenia pamięci, otępienie, pogorszenie nastroju, dolegliwości bólowe, częste w tej grupie wiekowej choroby układu krążenia, a także wielochorobowość i wielolekowość.
Niejednokrotnie osoby starsze z uwagi na postępujące z wiekiem zmiany fizjologiczne i patologiczne, które prowadzą do rozwoju chorób, korzystają z pomocy wielu specjalistów, a także leczą się na „własną rękę” korzystając z leków i suplementów dostępnych bez recepty. Takie postępowanie może prowadzić do przyjmowania wielu leków, które niejednokrotnie wchodzą ze sobą w interakcje. Zdarza się, że działanie niepożądane leku bywa błędnie kwalifikowane jako nowy problem wymagający dalszej farmakoterapii. W efekcie prowadzi to do stosowania jeszcze większej ilości leków – jest to tzw. kaskada przepisywania.
Geriatra, może spojrzeć całościowo na farmakoterapię prowadzoną przez różnych specjalistów oraz ocenić, które dolegliwości skutkują rzeczywistym pogorszeniem stanu zdrowia i jakości życia. W następstwie takiej analizy, możliwe jest dobranie racjonalnej i najbezpieczniejszej dla pacjenta farmakoterapii. Poprawność leczenia farmakologicznego stanowi jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej geriatrii.
Kto może skorzystać
z pomocy geriatry?
W Polsce z porady geriatry może skorzystać osoba, która ukończyła 60 rok życia.
Aby skorzystać z porady w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wymagane jest skierowanie do poradni geriatrycznej od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku lecznictwa zamkniętego (szpital) wymagane jest skierowanie do oddziału geriatrycznego. Może je wystawić każdy lekarz. Porady geriatry można również zasięgnąć w prywatnych gabinetach lub placówkach medycznych.
Dla kogo jest ten blog
i dlaczego powstał?
Stworzyłam to miejsce z myślą o osobach starszych, które chcą zadbać o swoje zdrowie oraz dowiedzieć się więcej na temat zmian, które towarzyszą procesowi starzenia. Przydatne informacje znajdą tu również bliscy i opiekunowie osób starszych. Zapoznanie się z punktem widzenia geriatry na powszechne problemy wieku podeszłego, może okazać się pomocne przy omawianiu opcji dalszej opieki z rodziną lub lekarzem bliskiej Ci osoby.
W swoich artykułach staram się przekazywać praktyczne informacje – zwracam uwagę na odmienności w chorowaniu osób starszych. Wiele częstych schorzeń, np. zakażenie układu moczowego czy zawał serca, może przebiegać z innymi objawami niż u osób młodszych. Warto też pamiętać, że w przypadku osób obciążonych wielochorobowością, nie da się leczyć jednego schorzenia w oderwaniu od innych chorób współistniejących. Starzejąc się gromadzimy wiele problemów zdrowotnych. Niejednokrotnie nie da się ich całkowicie wyleczyć. Często można jednak zrobić wiele, aby zoptymalizować stan zdrowia osoby starszej, aby mogła czerpać z życia to co najlepsze.
Powyższy blog pełni funkcję edukacyjną, służy przekazywaniu informacji popartych aktualną wiedzą medyczną (która z upływem czasu może się jednak zmieniać). Zawarte tu treści mogą również stanowić uzupełnienie wizyty w gabinecie.
Pamiętaj jednak Drogi Czytelniku – Internet nie jest miejscem, które zastąpi wizytę u lekarza, badanie i poradę lekarską. Zawartych tu informacji nie należy traktować jako alternatywy dla indywidualnej oceny medycznej.
.
.Jeśli uważasz, że moja praca ma sens, zapraszam do lektury.
Jeśli uważasz, że moja praca ma sens, zapraszam do lektury.
lek. Judyta Samul-Jastrzębska