Blog o zdrowym starzeniu się nie tylko dla seniorów

Pierwsza wizyta u geriatry

Na pierwszą wizytę do geriatry możesz udać się jeśli ukończyłeś 65 rok życia, chorujesz przewlekle, przyjmujesz wiele leków, obserwujesz pogorszenie sprawności, obniżenie nastroju lub problemy z pamięcią. Jeśli natomiast jesteś opiekunem osoby starszej, która cierpi na zaburzenia poznawcze, zauważasz zmiany w jej zachowaniu, zgłoś się na wizytę razem ze swoim bliskim. Pamiętaj, właściwa diagnoza oraz odpowiednio ukierunkowane leczenie pozwalają na zachowanie optymalnej sprawności starszej osoby mimo występowania wielu chorób.

Osobiście konsultuję również pacjentów nieobciążonych lub obciążonych w mniejszym stopniu chorobami somatycznymi, którzy chcą zasięgnąć porady w zakresie profilaktyki i jak najdłużej zachować sprawność w życiu codziennym.

Podczas pierwszej wizyty lekarz geriatra zbiera szczegółowy wywiad, bada i osłuchuje pacjenta. Może też dokonać pomiarów antropometrycznych (wzrost, masa ciała, obwody kończyn), ocenić siłę mięśniową. Kolejnym etapem jest ocena stanu psychicznego. Jeśli zachodzi taka potrzeba, przeprowadzana jest ocena funkcji poznawczych. W zależności od ograniczeń czasowych może odbyć się ona na tej samej lub kolejnej wizycie.

Jak przygotować się do wizyty u geriatry?

Na pierwszą wizytę u geriatry, należy zabrać:

  • listę wszystkich przyjmowanych leków i suplementów diety (dawki, godziny przyjmowania),
  • wcześniejszą dokumentację medyczną – informacje z poradni specjalistycznych, wyniki badań, karty wypisowe ze szpitali,
  • okulary – konieczne zwłaszcza przy ocenie funkcji poznawczych,
  • aparat słuchowy, o ile pacjent posiada,

Warto pamiętać o wygodnym ubraniu, które ułatwi sprawne przeprowadzenie badania fizykalnego oraz ewentualne testy sprawnościowe.

Czego jeszcze spodziewać się po wizycie u geriatry?

Po szczegółowym wywiadzie i badaniu, lekarz wydaje zalecenia i informuje o terminie wizyty kontrolnej. Może też zlecić badania dodatkowe lub konsultacje innych specjalistów, zalecić szczepienia profilaktyczne.

Najczęściej zlecane badania i konsultacje:

  • badania laboratoryjne,
  • badania obrazowe: ultrasonograficzne, radiologiczne,
  • ocena funkcji poznawczych – badania obrazowe, ewentualna konsultacja neuropsychologa,
  • konsultacja fizjoterapeuty, fizjoterapia dla seniorów – w celu poprawy siły mięśniowej, równowagi,
  • konsultacje innych specjalistów, np. kardiologa, ortopedy.

Podczas wizyty lekarz może również wystawić skierowanie do szpitala.

.


Jeśli pragniesz być sprawny i niezależny w starości, zadbaj o to jak najwcześniej. Pamiętaj – pigułka na starość nie istnieje. Możesz jednak wpływać na wydłużenie okresu dobrego stanu zdrowia oraz poprawę jakości życia.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *